Poniżej kilka szybkich przepisów na wielkanocny stół. Tym razem podzielone pod kątem grupy odbiorców, nie pod kątem wartości kalorycznej (warto patrzeć na przygotowywanie dania nie tylko poprzez ten aspekt :)).
Pieczarkowe łódeczki (1)
(wegetariańskie, bezglutenowe, przyjazne insulinoopornym)
4 jajka na twardo, 10 pieczarek, 1/2 cebuli, 2 łyżki posiekanej natki, 2 łyżki jogurtu naturalnego, łyżka oleju, pieprz, tymianek. Pieczarki i cebulę obrać, posiekać. Olej rozgrzać na patelni, włożyć grzyby, oprószyć szczyptą tymianku i przesmażyć. Dodać cebulę, zeszklić. Ostudzić. Jajka obrać, przekroić wzdłuż na pół, wyjąć żółtko. Pieczarki i cebulę zmiksować z żółtkami. Dodać jogurt i natkę, wymieszać. Przyprawić do smaku. Pastę przełożyć do szprycy, napełnić połówki jajek.
Awokado faszerowane łososiem z twarożkiem (1)
(bezglutenowe, przyjazne insulinoopornym)
2 awokado, 100g wędzonego łososia, 150g serka naturalnego do smarowania, łyżeczka soku z cytryny, szczypiorek, pieprz. Awokado przekroić wzdłuż na połowę, wyjąć pestkę i łyżką wydrążyć miąższ tak żeby nie uszkodzić łupiny. Rozdrobniony miąższ wymieszać z pokrojonym łososiem, serkiem, sokiem z cytryny i połową szczypiorku, przyprawić. Łupinki wypełnić masą, wierch udekorować szczypiorkiem.
Zupa chrzanowa (1)
(bezglutenowe, przyjazne insulinoopornym)
500 ml mleka 2%, słoik tartego chrzanu (ok.300g ), 300g chudej kiełbasy, np. myśliwskiej, 6 jajek ugotowanych na twardo, 1 pęczek włoszczyzny, 1 pęczek natki z pietruszki, 1 ząbek czosnku, kilka listków laurowych i ziaren ziela angielskiego, pieprz. Kiełbasę zalej 2 litrami wody i zagotuj, zdejmując tworzącą się pianę. Dodaj obraną i umytą włoszczyzną i przyprawę. Wszystko gotuj przez godzinę, a następnie usuń warzywa. Wyjmij kiełbaskę i pokrój ją na plasterki. Mleko lekko podgrzej, wymieszaj z odrobiną wywaru, tak samo zrób z chrzanem i wlej wszystko do zupy. Dodaj do niej kiełbasę i podawaj z pokrojonymi jajkami i posiekaną natką.
Ciasto migdałowo-pomarańczowe (1)
(wegetariańskie, przyjazne insulinoopornym)
300 g mąki migdałowej, 100 g mąki kokosowej, 4 jajka, 100 g masła, 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia, 100 g ksylitolu, otarta skórka z 2 pomarańczy, sok z 1 pomarańczy, sok z połowy cytryny. Masło rozpuścić w rondelku i ostudzić. Pozostałe składniki wymieszać razem w misce do uzyskania jednolitej masy, dodać masło. Gotową masę wyłożyć do formy silikonowej. Piec w 170 C przez ok. 50-55 min, do tzw. suchego patyczka.
Mazurek śliwkowo-czekoladowy na orzechowym spodzie (1)
(wegetariańskie, wegańskie, bezglutenowe, bez laktozy, przyjazne insulinoopornym)
100 g mąki z ciecierzycy, 150 g masła orzechowego 100% – powinno być dosyć płynne, 70 g erytrolu, 150 g suszonych śliwek 1,5 łyżki kakao. Erytrol zmielić na puder, wymieszać z mąką z ciecierzycy. Dodać masło orzechowe i dokładnie połączyć składniki – powinno mieć konsystencję lekko klejącego się piasku. Dodawać stopniowo zimną wodę – maksymalnie 5 łyżek – zagniatając ciasto. Gdyby nadal nie chciało się kleić, lepiej dodać więcej masła orzechowego niż wody. Po zagnieceniu ciasta od razu nadać mu kształt i dopiero schłodzić przez około 1 godzinę w lodówce. Nagrzać piekarnik do 180 C, włożyć ciasto do nagrzanego piekarnika i piec 10 minut. Wystudzić. W czasie jak ciasto stygnie, śliwki namoczyć we wrzątku. Odcedzić zachowując wodę. Zmiksować na gęstą masę razem z kakao
i kilkoma łyżkami wody z moczenia. Nałożyć na ostudzony spód. Udekorować orzechami.
Źródła przepisów:
1. Wielkanocne przepisy dla insulinoopornych (i nie tylko!) [ebook],
2. Kcalmar.com