Poznajmy się. Jak przygotować się na pierwsze spotkanie z dietetykiem?

Jeśli tu zaglądasz to prawdopodobnie myślisz o zmianie diety. Taka decyzja wiąże się
z nowymi przyzwyczajeniami, które stopniowo wejdą do Twojego życia. Wprowadzimy je razem, ale sukces będzie wyłącznie Twoją zasługą.

Na pierwszym spotkaniu będę chciała poznać Twoją motywację, zapytam o jadłospis, zrobię badanie składu ciała, porozmawiamy o tym, co lubisz jeść i jaki tryb życia prowadzisz. Ale nie wszystko na raz, zacznijmy od początku.

Żeby nasz współpraca przyniosła zaplanowane efekty najważniejsza jest szczerość. Od niej wszystko się zaczyna. Zależy mi, abyśmy sobie ufali i rozmawiali otwarcie. Każdy z nas walczy z pokusami. Nie wszyscy lubią sport, mimo że wysportowana sylwetka to całoroczne must have. Wszyscy mamy prawo do gorszego samopoczucia. Nawet olimpijczykom zdarzają się chwile zwątpienia. Nikogo nie oceniam, nie wytykam błędów. Jestem po to, żeby pomóc. Pokażę Ci miejsca, nad którymi warto pracować i podpowiem jak to zrobić. Pamiętaj, że obowiązuje mnie tajemnica zawodowa.

Nasze spotkanie zacznie się od rozmowy. Zapytam, co skłoniło Cię do wizyty. Motywacje są różne. Jedni chcą schudnąć, inni muszą zmienić dietę na polecenie lekarza, niektórym zależy na lepszych wynikach w sporcie. Wśród pacjentów mam alergików, którzy potrzebują żywieniowej porady. Warto wiedzieć, co wywołało u Ciebie chęć wprowadzenia zmian. Wdrożenie określonego planu żywieniowego to jedno, ale naszym głównym założeniem jest zmiana nawyków żywieniowych. Dlatego tak istotna jest świadomość, dlaczego chcesz je zmienić i jaki to będzie miało na Ciebie wpływ. Na to drugie pytanie pomogę Ci znaleźć odpowiedź.

W moim gabinecie wszystko kręci się wokół dobrego samopoczucia, na które ogromny wpływ ma dieta. Chcę żeby Twoje żywieniowe wybory były przemyślane i zdrowe. Dlatego na początek spytam Cię o to co jadasz. Jeśli będzie Ci wygodnie możesz przyjść do mnie z dzienniczkiem żywieniowym. Zanotuj w nim swój jadłospis z 3 dowolnych dni. Notatki z soboty/niedzieli lub przykładowego dnia treningowego (jeśli takie są wprowadzone) będą mile widziane. Nie musisz mierzyć i ważyć każdego ziemniaka. Wystarczy taki poziom szczegółowości – śniadanie: 2 średnie kanapki z pszennego pieczywa z masłem, 4 plasterki szynki, pomidor, kubek kawy. Nie zapomnij zanotować przegryzek i napojów. Dzienniczek nie jest obowiązkowy. Ważne, żebyś pamiętał co jesz i pijesz, kiedy i w jakich ilościach, a ja na wizycie już o wszystko szczegółowo dopytam.

Dieta, która prowadzi do zmiany złych nawyków nie jest karą. Ułożę ją tak, żeby była skuteczna i jednocześnie smaczna. Dlatego muszę wiedzieć, co lubisz jeść, jakie smaki najbardziej Ci pasują, czy masz jakieś dolegliwości, przebyte choroby. Przed wizytą zastanów się jaki tryb życia prowadzisz. Jesteś aktywnym czy biernym fanem sportu? Wybierasz spacer czy samochód? Jaka aktywność mogłaby Cię zainteresować, a może na żadną nie masz ochoty? Porozmawiamy o tym.

Wywiad, a raczej rozmowa to jedna ze składowych pierwszego spotkania. Żeby poznać Cię jeszcze lepiej zrobię analizę składu ciała. W trakcie badania sprawdzimy oczywiście masę ciała ilość tkanki mięśniowej, tkanki tłuszczowej, całkowitą zawartość wody w organizmie czy dobowe zapotrzebowanie kaloryczne. O szczegółach dotyczących badania dowiesz się stąd – warto przeczytać. (tu będzie link).

Zapytam dość dokładnie o stan zdrowia, ale nie wymagam aktualnych badań krwi, hormonów, itp. Dlaczego? Piszę o tym w tutaj (tu będzie link). Teraz już wiesz jak będzie wyglądało nasze pierwsze spotkanie. Mam nadzieję do zobaczenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.